محصولات فولادی

محصولات فولادی

اگر به محیط اطراف خود به دقت نگاه کنید. مشاهده می کنید که امروزه استفاده از آهن آلات در زندگی امروزه رواج دارد! و از انواع محصولات فولادی در صنعت های مختلف به وضوح استفاده می شود. در خورو ها و هواپیما ها همچنین کشتی ها و کلیه ساختمان ها حتی در وسایل های کوچک. مثل: لباسشویی و یخچال مورد استفاده قرار گرفته است. از دلیل های مصرف زیاد انواع محصول های فولادی در صنعت های مختلف می توان به خواص منحصر به فرد و هزینه پایین تولید! خاصیت بازیافت فلزات و مواد اولیه فراوان است.

اما اگر می خواهید اطلاعات بیشتری در مورد استفاده از انواع محصولات فولادی و استفاده از آن ها در صنعت های مختلف داشته باشید. با بازرگانی آهن ورق امید تهران همراه باشید.

انواع محصولات فولادی:

برای دانستن کاربرد های محصولات فولادی ابتدا باید دانست محصولات فولادی چند نوع است:

 1. میلگرد
 2. تیر آهن
 3. ورقه فولادی
 4. لوله فولادی
 5. قوطی پروفیل
 6. نبشی، ناودانی و سپری

میلگرد:

میلگرد به عنوان یکی از پرمصرف ترین انواع محصولات فولادی برای ساخت و ساز و فونداسیون سازه ها شناخته می شود. میلگردها برای بالا بردن میزان استحکام و مقاومت کششی بتن در اسکلت سازه ها کاربرد دارند.

انواع میلگرد:

 • میلگرد ساده
 • میلگرد آجدار

میلگرد ها به دو دسته ساده و آجدار تقسیم می گردد. میلگرد ساده به میلگردی گفته می شود: که دارای سطح صاف باشد و برآمدمدگی نداشته باشد. اما بر خلاف میلگرد ساده! میلگرد آجدار در طرح های مختلف برآمدگی هایی در سطح خود دارد. به این نوع میلگرد، میلگرد آجدار می گویند.

تیرآهن:

یکی دیگر از محصول های فولادی پر کاربرد در صنایع ساخت و ساز تیر آهن است! در افزایش مقاومت ساختمان ها تیرآهن نقش اصلی و تحمل بار دارد. تحمل فشاری که از سوی ساختمان و انتقال کردن آن به زمین و ستون ها را بر عهده گرفته است.

انواع مختلف تیر آهن بر اساس استاندارد:

 1. تیر آهن IPB(بال پهن)
 2. تیر آهنINP(استاندارد چین و روسیه)
 3. تیر آهنIPE(استاندارد اروپا و ایران)
 4. تیر آهن لانه زنبوری CPE

این نوع محصول از محصولات فولادی مانند محصولات دیگر! از استاندارد های جهانی و ملی و مطابق با استاندارد های کشور های روسیه و چین و ایران تولید می شود. مدلی دیگر از انواع تیر آهن موجود است به خاطر شش ضلعی موجود در بین جان های آن وجود دارد.

معمولا با نام تیر آهن لانه زنبوری شناخته شده است! اما حتما به هنگام خرید باید به شرکتی که آن را تولید کرده است. توجه زیادی داشته باشیم. چون که در کشور ما کارخانه های زیادی وجود دارد. که تیر آهن تولید می کنند. نیز تیر آهن را با کیفیت و قیمت های مختلفی ارائه می کنند.

ورقه فولادی:

در ضخامت های مختلف ورق آهنی شیت و برش خورده تولید می شود. مراحل تولید ورق های فولادی به دو صورت نورد گرم و نورد سر میباشد. اما در ساخت انواع مختلف ورق های فولادی در مراحل اولیه یکسان است. همچنین چندان تفاوتی ندارد. اما برای بعضی از آن ها کار های بیشتری انجام می شود! برای مثال: پایه اولیه انواع ورق های فولادی ورق سیاه است. که با استفاده از نورد گرم شمش فولادی ساخته می شود.

لوله فولادی:

در حقیقت لوله یک مقطع گرد و تو خالی است در انواع و جنس های مختلف و متاوت مثل استیل، آلمینیوم، فولاد و غیره در انواع مدل های مختلف مانند درز دار و بدون درز ساخته می شود. در بین لوله های فولادی پرکاربرد ترین آن که در صنعت های مختلف مثل: پترو شیمی، نفت و گاز برای انتقال دادن مواد مورد استفاده قرار می گیرند.

اگر بخواهیم به ویژگی های لوله فولادی اشاره کنیم. می توانیم به مواردی از جمله: استحکام در برابر خوردگی، زنگ زدگی، مقاومت بالا در برابر فشار، ایمنی میتوان اشاره کرد. این محصول مانند محصولات دیگر تنوع زیادی دارد. این لوله فولادی به خاطر ویژگی هایی که دارد! در صنعت های مختلفی مورد استفاده قرار می گیرد.

انواع لوله فولادی:

 1. لوله مبلی
 2. لوله صنعتی
 3. لوله داربستی
 4. لوله مانسیمان

قوطی پروفیل:

در مجموع پروفیل ها به دو دسته تقسیم می شوند! پروفیل های باز و بسته. اما به چه پروفیل هایی قوطی گفته می شود؟ به پروفیل هایی که چهار گوش و به صورت جعبه ای هستند. و پروفیل های دیگری مانند: پروفیل فرانسوی، پروفیل چهار چوب فلزی، پروفیل درب و پنجره، پروفیل سی، پروفیل زد در دسته پروفیل بز قرار می گیرد.

تولید پروفیل ها در طرح های مختلف است! برای تولید محصولاتی مانند نرده از مقاطع کوچک و از مقاطع بزرگ تر که به نام ستونی معروف است. برای تولید ستون های سازه ها و اسکلت فلزی مورد استفاده قرار می گیرند.

دسته بندی پروفیل ها بر اساس ویژگی آن ها است! برای مثال متوانیم به مورد هایی مثل انواع پروفیل با توجه شکل ظاهری آن ها اشاره کرد.

انواع پروفیل با توجه به شکل ظاهری:

 • پروفیل باز
 • پروفیل بسته
  مقاطعی مانند تیرآهن، میلگرد، نبشی و تسمه با توجه به شکل ظاهریشان در گروه پروفیل های باز قرار دارند. محصولاتی مانند لوله و قوطی به دلیل بسته بودن سطح مقطع خود در گروه پروفیل های بسته جای می گیرند.

نبشی، ناودانی و سپری:

صورت ظاهری ناودانی شبیه حروف های انگلیسی C و U است. ولی صورت ظاهری نبشی شبیه به حرف انگلیسی L  می باشد! این مقاطع با دو روش های نورد سرد و نورد گرم ساخته می شوند. لازم به ذکر است همچنین این مقاطع در دسته پروفیل سبک قرار می گیرد. این نوع از محصولات فولادی در اندازه های مختلف و جنس های متفاوتی و نیز در مدل های صنعتی و ساختمانی تولید می شوند.

سخن آخر:

محصولات فولادی امروزه رواج بسیاری دارد. همچنین در منبع های متفاوتی در مورد موضوع محصولات فولادی وجود دارد. اما آهن ورق امید تهران همیشه در تلاش است. برای شما اطلاعات درستی را ارائه دهد. تا آگاهی شما افزایش یابد.

همچنین با آهن ورق می توانید! قیمت انواع محصولات فولادی از جمله میگرد و تیر آهن را داشته باشید. آهن ورق امید تهران در کنار اطلاعات درست محصولات فولادی و دیگر محصولات را نیز در اختیار شما قرار داده است! ما همیشه در کنارتان هستیم تا بهترین ها را برایتان رقم بزنیم. با آهن ورق امید تهران همراه باشید.

nasrinrezanejhad
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *